7 divů lyžařského světa

24.11.2014 - Ondrej Kubec

Klasické antické divy světa byly pompézní stavby. Byly tak gigantické, že by se dali považovat až za zázrak, že vůbec byly stvořeny lidskýma rukama. Také v moderních lyžařských střediscích existují vedle sjezdovek neuvěřitelné stavby. SnowTrex pro vás zvolil 7 divů lyžařského světa.

(c) PRINOTH

Nějvětší rolba světa © PRINOTH

1. „Zvíře” milující sjezdovky – největší rolba světa

Model nazvaný příznačně „BEAST” (česky zvíře) celosvětově působící jihotyroslké značky PRINOTH je největší a nejvýkonnějším zařízením pro úpravu sjezdovek na světě. Tento stroj je téměř 10 m dlouhý, přes 3 m vysoký a má přes 7 m velkou „pracovní” šířku, čímž je větší než ostatní rolby. Aby toho nebylo málo, je i nejvýkonnější. S neuvěřitelným výkonem 527 koňských sil přesunuje 11,5 tuny těžké monstrum pomocí své 6 m široké radlice masy sněhu. Díky pracovní ploše 17,5 m² zvládne „zvíře” upravit jakkoli širokou sjezdovku ve velmi krátkém čase.

2. Fascinující hora – švýcarský div přírody

Skoro žádná hora není tak fascinující jako známý Matterhorn. Tento symbol Švýcarska vytváří se svým nápadně vyčnívajícím vrcholem jedinečně krásné okolí lyžařskému středisku Zermatt. Špice tohoto velikána je vidět z každého místa v údolí a také z lyžařského střediska. Od roku 2009 je známý také jako jeden z divů „světa přírody”. Nadace New7wonders zveřejnila lidstvu přírodní krásy, které byly nominovány do výběru 7 divů světa přírody. Porota sestavená z expertů v čele s bývalým ředitelem UNSECO Federicom Mayorom zařadili horu Matterhorn mezi 21 finalistů. I přesto, že se Matterhorn nedostal nakonec mezi top 7, je pro vášnivé alpinisty geologickým zázrakem.

3. Pěkně v teple – sauna v kabinkové lanovce

V lyžařském středisku Ylläs ve finském Laponsku se lyžaři mohou vyvézt zajímavou lanovkou až na kopec. A o co se jedná? Jde o první a jedinou kabinovou lanovkou se saunou na světě, která je lemovaná dřevem, vybavená tónovanými skly a saunovými kamny. Až čtyři osoby si mohou během výjezdu užívat pohodlí sauny. Po 15 minutách dorazí „saunaři” do horní stanice, kde se mohou v kavárně osprchovat a převléknout. Výjimečná kabinka byla zprovozněna v roce 2008. Do Alp ale ještě bohužel tento trend nedorazil.

4. Mrazivé ubytování – ledový hotel ve Švédsku

Matka všech iglú vesniček se nachází ve švédském Jukkasjärvi. Ledový hotel „Ice Hotel Jukkasjärvi” je více než 25 let každou zimu stavěn mezinárodními umělci. V listopadu a prosinci 2014 vznikne Ice Hotel s číslem #25. V této mohutné stavbě je vše z ledu: vstupní hala s mohutnými sloupy, bohatě zdobené pokoje s postelemi a nábytkem, ledový bar se stoly, židlemi a také skleničkami, ze kterých si hosté mohou vychutnat svůj drink. Noc strávíte při teplotě -5°C na kožešinách ze zvířat. V závislosti na komfortu se dá noc v ledovém dvoulůžkovém pokoji pořídit v přepočtu od cca 9 975 Kč do cca 27 080 Kč.

5. Skvost na laně – největší kabinová lanovka světa

Vanoise Express ve francouzských Alpách je největší dvojposchoďová lanovka na světe. Na dvou poschodích přepraví neuvěřitelných 200 osob včetně lyží, hůlek a batohů. K překonání trasy dlouhé 1 824 m potřebuje jen 4 minuty. Tím je nejen největší ale také nejrychlejší lanovkou světa. Výjimečná je také tím, že nemá žádnou horní a dolní stanici, protože začátek i konec leží v přibližně stejné výšce. Ohromující je také, že lano po celé délce z La Plagne na Les Arcs nemá žádné podpěrné sloupy.

6. Poušť, velbloudi a lyžování – lyžařská hala v Dubaji

Lyžování s velbloudy, pouštním pískem a při venkovní teplotě 50°C? V Dubaji nic neobvyklého. Lyžařská hala „Ski Dubai” je největší krytou halou světa, ve které je přibližně 6 000 tun umělého sněhu a spousta zajímavých atrakcí. Tato hala byla postavená v roce 2005 a stala se benchmarkem pro kryté lyžařské haly. Pět sjezdovek o celkové ploše 22 500 m² vám nabídne pořádnou porci zábavy na lyžích s různými stupni obtížnosti. Čtyřsedačková lanovka vás dopraví z „údolí” až nahoru, přičemž si vychutnáte krásný pohled na živé stromy s bohatou sněhovou pokrývkou. Ve funparku se pořádně vyřádí freestyleři a nebude chybět ani snowrobic s profesionálním trenérem. Mimo sjezdovky je pro děti připravený zorbing na sněhu, sáňkařská dráha, ve velkém snowparku s rozlohou 3 000 m² ledové jeskyně a také lyžařská škola. Zajímavostí jsou v této hale opravdoví tučňáci, kteří se v určitém čase prochází halou. Děti sej ich mohou dotýkat a rodiče je mohou s nimi na památku vyfotit. Lyžařská hala je také malou zoologickou zahradou. Dokud bude „Skidome” v dánském Randers zakreslen pouze na papíře (otevření je naplánováno na rok 2016), udrží se hala v Dubaji své prvenství a označení div lyžařského světa.

7. Fresstyle bez konce – nejdelší u-rampa na světě

Ve snowparku „No Name” ve švýcarském Laxxe bude tuto zimu dostavěná nejdelší u-rampa na světě. Tato „super rampa” s půlkruhem dlouhým 200 m a vysokým 6,90 m má tak olympijskou úroveň. Tato mohutná rampa bude hlavním tréninkovým bodem svazu Swiss-Ski pro lyžařské a snowboardové freestylery. I při soutěžích jako např. při největší evropské snowboardové události nazvané Burton European Open předvedou hostující profesionální jezdci na této sněhové stavbě nejrůznější umělecké kousky.

infografik_int_thumb

Integrovat infografiku na Vaši stránku:

Pro další informace a tiskový materiál kontaktujte prosím:

TravelTrex GmbH
Ondřej Kubec
tisk-cz@traveltrex.com
tel. 234 495 495

Print Friendly and PDF
  • Pondělí, 24. Listopad 2014
  • Autor: Ondrej Kubec
  • Kategorie: Tisk
Top lyžařská střediska pro páry, rodiny a skupiny

Na jaká místa jezdí na lyže nejraději rodiny, páry a skupiny? Organizátor ...

Celoevropské hlasování: Ischgl opět na špici après-ski!

Absolutní party-mekkou Alp se stal opět Ischgl. Tak zní výsledky velkého ...

Rodinný průzkum 2015: Zillertal Aréna jako nejvhodnější lyžařské středisko pro rodiny

Zillertal Aréna v Rakousku nejvhodnějším cílem zimní dovolené pro evropské ...

Průzkum spokojenosti zákazníků: Nejlepší lyžařská střediska pro zimní dovolenou 2015/2016

Francouzská lyžařská střediska La Plagne a Les 3 Vallées dostala od evropských ...